Zawieszki i brosze były jednymi z najczęściej wykonywanych elementów biżuterii dla odtwórców, głównie dlatego iż znalezisk i wzorów na nie było mnóstwo, więc każdy rzemieślnik mógł dobrać swój wzór wedle umiejętności. Również, obydwa te elementy stroju były często rozchwytywane, zarówno przez kolegów odtwórców, jak i przez turystów.

Ręcznie robione srebrne pierścionki z plecionką

pierścionek srebrnyGłównym materiałem był oczywiście brąz, aczkolwiek równie często pojawiały się ozdoby i ze srebra. Na jednym z pokazów jednak zechciałem spróbować czegoś nowego, a miał to być pierścionek srebrny z plecionką skandynawską, dość rzadko spotykany wśród odtwórców. Srebro było łatwe do obróbki, zwłaszcza z niejaką wprawą, a same pierścionki mogły być wykonywane różnymi technikami, z których najbardziej popularną wśród początkujących było oczywiście cięcie uzwojonego materiału, na którym wcześniej wykonali już ozdoby. Jednak taki pierścionek musiał być od początku do końca kuty i rzeźbiony, dlatego też był jedyny w swoim rodzaju, a przynajmniej do tamtej pory. Taka prosta ozdoba bardzo szybko przyciągnęła dość dużo uwagi, o wiele więcej niż bym się spodziewał. Taki poziom zainteresowania zdecydowanie przekonał mnie do rozszerzenia listy wytwarzanych ozdób właśnie o pierścionki, i od czasu gdy pierwsze, dość proste wyroby pojawiły się na mojej liście, na brak zainteresowania wyrobami i klientów nie mogę narzekać.

Oczywiście, najbardziej popularne są najprostsze wzory, czasem zwykłe, gładkie srebrne pierścionki, jednak równie często zdarza mi się wykonywać bardziej ozdobne egzemplarze. Niezależnie od modelu, każdy nowy pierścionek jest dla mnie niemałym powodem do dumy i możliwością dalszego szlifowania umiejętności przy wykonywaniu ozdób innych niż dotychczasowe.